משמורת משותפת- למי היא מתאימה ומהם יתרונותיה? – עו"ד חמדה בנימיני דבש

אם אתם עומדים בפני הליך גירושין ויש לכם ילדים קטנים, קרוב לוודאי ששמעתם את המונח "משמורת משותפת" .

עורכת הדין חמדה בנימיני, המתמחה בדיני משפחה וגירושין, היא בעלת ניסיון רב שנים בתחום זה והיא מלווה בנאמנות את לקוחותיה לאורך כל התהליך.

משמורת משותפת

משמורת משותפת היא חלוקה שווה בין ההורים, בנטל הקשור לגידול הקטינים במהלך תהליך הגירושין וגם לאחר קבלת הגט כאשר כל אחד מהצדדים יוצא לדרך חדשה משלו . כחלק מתהליך הגירושין ההורים מקבלים החלטה משותפת כי ימשיכו לתאם ביניהם ולגדל באופן נאות את ילדיהם, תוך שיתוף פעולה מלא כפי שהיה עת חיו יחדיו תחת קורת גג אחת , כדי ליצור כמה שפחות בעיות רגשיות והתפתחותיות  ו/או למזער נזקים לקטינים ,עקב מהלך הגירושין.

הנקודות העיקריות של משמורת משותפת:

  • ההורים שותפים בהחלטות בכל הקשור לדרך החינוך של הילדים ועתידם.
  • שני הבתים יהיו סמוכים זה לזה גיאוגרפית, וכך לא יהיה שום שינוי או זעזוע בהתנהלות היום-יומית.
  • ההורים שותפים באופן זהה להתארגנות בבקרים, ארוחת בוקר, והעברת הילדים במועד למסגרות החינוך, והוצאתם הביתה אחה"צ.
  • הילדים נמצאים עם כל אחד מההורים פרקי זמן זהים  ו/או הסדרי שהות שווים , במהלך השבוע, בסופי שבוע ובחגים.
  • על פי התורנות ביניהם, שני ההורים מבצעים אחה"צ עם הילדים את המשימות השוטפות כמו הליכה לחוגים, הכנת שיעורי בית, משחקים, ארוחת ערב, מקלחות ושינה לרבות שותפים במסיבות בגני הילדים ו/או ביה"ס וכול במשותף למזער נזקים והשיטה הזו עובדת למי שמשכיל להבין כי מערכת היחסים בין הצדדים הפסיקה אולם הגידול של הילדים צריך להימשך כפי שהיה בעבר.

אפיון זוגות שמתאימה להם החלטת המשמורת משותפת

אופציה זו מתאימה רק לזוגות הנמצאים ביחסים טובים, שיש ביניהם תקשורת טובה ושקיים ביניהם כבוד הדדי והערכה, כמו כן , הבנה כי טובת הקטינים קודמת לכל ,למרות ההחלטה להתגרש.

זוגות רבים מבינים שהיחסים ביניהם עלו על שרטון ואין ברירה אלא להיפרד, אך הם החליטו ביניהם כי יעשו כל שניתן כדי לא לפגוע בנפשם של הילדים. חשוב להם מאד שהילדים ימשיכו ללמוד ולפרוח ושלא יסבלו כעת או בשלב מאוחר יותר בחייהם ממשקעים ומכעסים שונים לאור העובדה שהוריהם התגרשו.

כדי לאפשר משמורת משותפת, אחד מבני הזוג שעוזב את הבית, מתחייב לגור בסמיכות כך שהילדים יישארו כל הזמן באותה סביבת מגורים, ללא שינויים במיקומי גני הילדים או בתי הספר, וייהנו גם להיפגש עם אותם חברים.

אם שני בני הזוג הגיעו להסכמה על משמורת משותפת, תהליך הגירושין בכל הקשור לרווחה ולהתנהלות עם פקידות הסעד מתקצר באופן משמעותי.

יתרונותיה של משמורת משותפת

קיימים יתרונות רבים למשמורת משותפת, היתרון החשוב ביותר הוא העובדה ששני בני הזוג רואים לנגד עיניהם קודם כול את טובתם של הילדים. הם עושים כל שניתן שאורח החיים שהיה קיים עד עתה ייפגע כמה שפחות.

הילדים נשארים לגור באותה סביבת מגורים, הם נמצאים בחלק מימי השבוע, סופי שבוע ובחגים בבית המוכר להם ובימים האחרים בדירה של ההורה האחר הנמצאת בסמיכות גיאוגרפית כך שהם נשארים ללמוד באותם גני ילדים, ובתי ספר, הם לא עוברים למסגרות חינוך חדשות ולא צריכים להכיר סביבה אחרת או חברים חדשים או טלטלות ושינויים בחיי הקטינים .

העובדה שאין שינוי תהומי, מקלה על הילדים לקבל את הסיטואציה החדשה בחייהם, ולהורים חשוב מאד שהילדים לא יעברו טראומה, לא יחוו כעסים ולא יישארו להם משקעים עקב השינוי.

המגמה העיקרית היא לעטוף את הילדים באהבה ובדאגה, להיות שותפים לדרך החינוך שלהם, לאפיקי הלימוד שלהם מחוץ למסגרת הלימודים בבוקר כפי שהיה עד עתה כשההורים היו נשואים.

כל הנטל הרובץ על כלל ההורים בכל הקשור להגעה בבוקר למסגרות החינוך והוצאת הילדים אחה"צ, דאגה למזון, רחצה, היגיינה אישית לינה ובילויים, כל זה מתבצע באופן שווה בשווה.

קבלת אישור מבית המשפט למשמורת משותפת

אם בית המשפט מתרשם שאכן יש תקשורת נאותה, וכבוד הדדי בין שני בני הזוג, והם כנים בדאגתם לילדים וברור מעל לכל ספק שההחלטה על משמורת משותפת הוחלטה כדי להגן על הילדים ולהקנות להם חיים נורמטיביים למרות הגירושין, הרי שבית המשפט יאשר את התהליך.

גובה דמי המזונות במשמורת משותפת

מכיוון שבמשמורת משותפת חלוקת הנטל הכלכלי מתחלקת באופן שווה בין שני בני הזוג ולא בעיקר על האמא כמו שקורה במקרים רבים אחרים, הרי שהתשלום של האב לאם הוא תשלום מופחת אלא אם קיימים פערים משמעותיים בשכר העבודה שאז מצב הדברים הינו שונה .

בית המשפט בודק את הנתונים ומחליט על פיהם מה יהיה גובה דמי המזונות הן בזמן המשמורת הזמנית עד קבלת הגט והן לאחר מכן ומהו נטל הסדרי הראייה שחל על הצדדים האם שווה או לאו.

מה מנהל את האב – משמורת משותפת או תשלום דמי מזונות מופחתים

האב מעונין ליטול חלק משמעותי בגידול הילדים, בחינוכם ובהכוונתם לאורך החיים. פקידות הסעד משוחחות עם בני הזוג וגם בית המשפט שומע את דבריהם. ההתרשמות המקצועית של הגורמים הללו היא זו שמכריעה את הכף. אם הגורמים המקצועיים והמנוסים השתכנעו שכוונתו של האב היא כנה ואמתית הרי שיאשרו משמורת משותפת לא לאחר שהדבר נבדק באופן של תקופת מה להסדרי השהות המשותפים . אם ההתרשמות שלהם היא שהסיבה היחידה לבקשת האב למשמורת משותפת נובעת מהעובדה שמהלך זה יפחית בצורה ניכרת את גובה דמי המזונות שיצטרך לשלם לגרושתו, המהלך של משמורת משותפת לא יאושר ככל שהאב לא יעמוד בתנאים שעליו לקיים ו/או האם לצורך העניין .

תוקפה של החלטת פקידת הסעד

פקידת הסעד היא בעלת ידע וניסיון רב. לאורך כל הדרך היא נפגשת עם בני הזוג לכמה פגישות חלקן יחד וחלקן לחוד. היא שואלת את השאלות הנכונות, מתרשמת מסגנון הדיבור, מהגישה של כל אחד מהם לחיים בכלל ולילדים בפרט, קשובה למערכת היחסים ביניהם, ומתרשמת משפת הגוף שלהם, ומרצונם לחיות בשיתוף בבתים שונים ולגדל את הילדים בצורה ראויה כאילו והיו חיים יחדיו תחת אותה קורת גג אחת .

הדוח המסכם של פקידת הסעד מכיל את כל המידע ואת ההתרשמות המקצועית שלה ולכן לשיחות האלה יש משקל רב בקבלת ההחלטה של בית המשפט אם לאשר משמורת משותפת או לא.

עו״ד חמדה בנימיני דבש