טיפול משפטי בעברייני מין – עו"ד דרור שלום

הטיפול המשפטי בכל הקשור לעברייני מין, פדופילים ואנסים הוא מהמורכבים שבתהליכים המשפטיים לנוכח העובדה שקשה מאד להשיג ראיות ועדים למקרים שגרמו לפגיעה פיזית ונפשית לקורבן.

עו"ד דרור שלום הוא עורך דין פלילי בעל ניסיון רב במשטרת ישראל לאחר שעבד בה במגוון תפקידים בין היתר, כקצין חקירות בתחנות שונות וכתובע משטרתי. משרדו מטפל בכמה קטגוריות משפטיות וביניהן בתחום עברייני המין.

ייחודו של עו"ד שלום הוא מקצועיותו הרבה ופעולתו הנחרצת לעשיית צדק ולייצוג הולם של כל חשוד.

פדופיליה

אחת הדרכים לסיכול מקרים של פדופיליה היא פעילות סמויה של המשטרה באמצעות האזנות סתר, תצפיות ועיכובים. דרך נוספת היא שימוש בסוכנות משטרתיות המתחזות לנערות צעירות, הפדופילים המעוניינים לקיים איתן קשרים מיניים משוחחים איתן ומזמינים אותן לפגישה. בדרך זו הסוכנות המיומנות מגלות את פרטי הפדופיל או מתאמות אתו פגישה וכך הוא נתפס.

עבירות מין

מקרי אונס רבים אינם ידועים כלל למשטרה ורק אם הוגשה תלונה על ידי הקורבן, או על ידי ההורים אם מדובר בקטין, מתחילים לטפל בתיק, גם אם חלפו כמה שנים מיום המקרה.

ברוב תחומי הפשע, המשטרה מבצעת חקירות, מפעילה מודיעין, מגלה ראיות ומתחקרת עדים. אך בתחום עברייני המין, האונס או עבירות המין האחרות בוצעו (לכאורה) בחדרי חדרים, האנשים היחידים שיודעים באופן מדויק את פרטי המקרה הם בני הזוג וגם זאת אם הם לא היו שיכורים. נוצר כאן מצב אבסורדי שקשה מאד להוכיח מיהו הצד דובר האמת וכדי לא לבצע החלטות שגויות שעלולות לגרום לכך שאדם חף מפשע ייכנס לכלא, מבצעים בדרך כלל עימותים בין החשוד לבין הקורבן.

עימות בחדר החקירות

העימות הוא כלי חקירה משטרתי. משתתפים בו שני בני הזוג ובנוסף לכך גם חוקר משטרתי. כל העימות מצולם ומתועד.

  • אם עבריין המין שכר עורך דין פלילי ממולח מתחילת הדרך, שנתן לו הנחיות והכין אותו בצורה מושלמת לעימות, קיים סיכוי סביר שהוא יצלח את העימות ולאנשי המשטרה יוצר רושם שהאדם דובר אמת אף על פי שבפועל, הבחורה היא זו שדבריה היו אמת.
  • חוקר המשטרה שומע את גרסאות שני הצדדים, בוחן את צורת הדיבור שלהם ואת שפת הגוף ואמור להגיע למסקנה חד משמעית מיהו דובר האמת בפרשה.
  • אם החשוד פועל ללא ליווי של עורך דין, הוא מפוחד, מבולבל ומשנה את גרסתו לאורך החקירה, הרי שמצבו בכי רע, הוא יצר רושם לא אמין, גם אם למעשה, הוא לא ביצע את המעשה המגונה.
  • הקורבן במקרים רבים מתנגדת לעימותים הללו לנוכח הטראומה שחוותה, היא אינה מסוגלת לראות את האנס ובטח לא להתמודד מולו מבחינתה המעמד יהיה אונס נוסף. אי ההסכמה שלה לעימות משאירה את ההחלטה, בידי השוטרים החוקרים את המקרה.
  • קיימים מקרים שגם עבריין המין מבקש שלא להגיע לעימות ובקשה כזו אינה לטובתו במקרה זה.
  • חשוד הנעצר על ידי המשטרה באשמת ביצוע עבירות מין, טוב יעשה אם ישכור עורך דין פלילי מהיום הראשון כך שיכוון אותו, ייעץ לו ויעשה כל שניתן כדי לעזור לו לצאת מהתסבוכת אליה נקלע, במיוחד אם לא ביצע את העבירות המיוחסות לו.

גרסת החשוד לגבי פרטי המקרה

גרסת החשוד אמורה להיות מתחילת הדרך קוהרנטית וזהה לגרסה שיאמר גם בסוף הדרך. חשוד המשנה את גרסאותיו יוצר לעצמו בעיית אמינות קשה מול בית המשפט הרואה את הגרסאות הסותרות מצד אחד ואת תלונתה של המתלוננת מצד שני. מספיקה לשופט חובת ההנמקה כדי לנמק את החלטתו על פי התרשמותו להחליט שהחשוד אכן ביצע את המעשה, להרשיע אותו ולגזור עליו עונשים כבדים הכוללים בדרך כלל גם ישיבה בכלא.

דוגמה לבדיקה מדוקדקת של תלונה על מקרה אונס

אחד מתפקידיו של הסניגור הוא לחפש ראיות, עדים או כל מידע שיעזור ללקוח שלו ויוכיח את חפותו בתיק אינוס שבו טיפלתי, בחורה הגישה תלונה על אונס לכאורה שביצע בה חייל מיחידה מובחרת. לאחר חקירה מקיפה שלי התברר שקיימת עדה ששהתה עם המתלוננת במופע בערב זה ושוחחה אתה טרם המקרה. איתרתי את הבחורה ודאגתי שהמשטרה תגבה ממנה עדות. על פי עדות זו הסתבר כי לא היה כאן מקרה של אונס אלא קיום יחסי מין בהסכמה בין בני הזוג ולכן החייל שוחרר אחרי שעבר מעצר ומסכת ייסורים. אם עדות השקר של הבחורה לא הייתה מתגלה, הבחור היה מבלה שנים רבות מחייו בכלא על לא עוול בכפו.

זו דוגמה לתופעה של עדויות שקר שעל פי הן בחורות רבות מפלילות בעדותן גברים אף על פי שהיחסים היו בהסכמה בין בני הזוג. כשמתגלה השקר, רק מעטים מהגברים תובעים את הבחורה על הודעת הכזב.

לאור ריבוין של תלונות השווא המסבכות אנשים שלא עשו כל עבירת מין, חשוב להגיש נגד המתלוננת תביעה שתגרור את המתלוננת למעצר וזאת כדי ליצור התרעה בציבור נגד נשים הגוררות גברים חפים מפשע לכלא למשך שנים רבות, על מעשים שלא ביצעו.

השופטת עדנה ארבל נתנה הנחייה בזמנו שלא להוציא כתבי אישום נגד מתלוננות שחוזרות בהן מתלונתן עקב הטראומה שחוו וחוסר היכולת להתמודד עם המקרה. כוונתה לא הייתה שלא להגיש כתבי אישום נגד בחורות המגישות תלונה כוזבת במשטרה.

אם נעצרתם כחשודים בעבירות מין, אתם חייבים לפנות באופן מידי לעו"ד פלילי המתמקצע בתחום פלילי זה כדי שילווה אתכם מתחילת הדרך ועד סופה.

 

עו״ד דרור שלום

לייעוץ עם עו״ד דרור שלום
072-3944979