נהיגה בשכרות ובהשפעת סמים

אחת התופעות הקשות ביותר בתחום התעבורה שבהן מטפל עו"ד תעבורה היא בעיית הנהיגה בשכרות ובהשפעת סמים.

נהגים רבים שותים לשוכרה ומשתמשים בסמים שונים ואינם מפנימים את התוצאות האיומות העלולות לקרות עקב כך וזאת למרות שרבים מהם מודעים לתוצאות ההרסניות בגוף ובנפש ולהרס משפחות עקב כך.

לאור המקרים הרבים, הרשות השופטת מחמירה בעונשים המוטלים על נהגים שגרמו לתאונות דרכים במצב של חוסר היכולת לקבלת החלטה נכונה בעת הנהיגה במצב זה. את רוב התאונות אפשר היה למנוע לו היו מעבירים את ההגה לחבר שלא שתה.

קצין המשטרה הנמצא בזירת התאונה, מבצע חקירה ראשונית של המקרה, מתחקר את הנהג ואת שאר הנוכחים ולאור ניסיונו הרב והעובדה שראה כבר עשרות או מאות מקרים דומים, הוא מבין את פרטי המקרה ולכן פוסל ברוב המקרים מידית את רישיון הנהיגה של הנהג הפוגע עד מועד הדיון המשפטי.

הנהג שמבין רק לאחר התאונה את חומרת המקרה, עובר במקום שימוע. הקצין מסביר לו את הסיבות לתאונה שגרמו לכך שרישיון הנהיגה שלו ייפסל לאלתר.

תאונות הדרכים החמורות שקורות עקב שכרות או עקב השפעתו של סם, גורמות להרבה מאד נפגעים בתאונות הקלות אלה פציעות קלות יחסית אך התאונות הקשות גורמות לפציעות קשות מאד, נכויות ואף מוות. כל המקרים הללו הורסים את חייהם של הנפגעים וגם של משפחותיהם שחייהם מתהפכים ברגע והם מבלים בעיקר בבתי חולים לטיפולים, בדיקות וניתוחים.

לאור המקרה, פונה הנהג לעורך דין תעבורה כדי שייצג אותו כיוון שביצע תאונה בשכרות. סביר להניח שעורך הדין העוסק בתחום זה, ייצג כבר הרבה מאד נהגים שביצעו תאונה בעת נהיגה בשכרות או בהשפעת סם והוא זה שיטפל בתיק לאורך כל הדרך.

המטרה היא שהנהג יקבל עונש קל ככל שניתן. העונשים הקבועים בחוק על עבירות אלה שהן פליליות הן קנסות גבוהים ומאסר בפועל לפרקי זמן שעליהם יחליט השופט.

עו"ד תעבורה מטפל בתיק מכל היבטיו, הוא מכיר את המקרה לפרטי פרטים וגם את הנהג, אופיו עיסוקו והעבירות שביצע (אם ביצע) בעבר. מכלול כל המידע הזה אקוטי כדי לתכנן את דרכי הפעולה מול השופט כך שיפסוק על החזרת תוקפו של רישיון הנהיגה והטלת עונש קל יחסית על הנהג הפוגע, קנס, מאסר או עבודות שירות.

עצם העובדה שנהג מגיע לסיטואציה של פגיעה באנשים, לעתים קרובות מדובר בחברים שלו או בבני משפחה, היותו ללא רישיון נהיגה וההגעה לבתי משפט משפיעים מאד על הנהגים, רבים מאד נקלעים למשברים נפשיים קשים המשפיעים על כל אורח חייהם . עורך הדין המיומן משמש גם פסיכולוג לנהג הוא יעביר לו את כל המידע על מה שקורה ומה להערכתו יקרה בבית המשפט. ייתן לו הנחיות מדויקות מה לומר בבית המשפט כדי שעונשו יופחת למינימום.

בכתב ההגנה שיגיש עו"ד תעבורה הוא ידגיש את אופיו של הנהג, את העובדה שהביע חרטה על מעשיו ואת ההבטחה שישפר את דרכיו בעתיד. אם מדובר במקרה חד פעמי וחריג, קיימת סבירות שהשופט יתחשב בכך.

במקרים של תאונות חמורות שקרו עקב נהיגה במצב שכרות או תחת השפעת סם, השופט מודע לחומרת המעשה ובדרך כלל אינו מקל בעונשו של הנהג.

בדרך כלל מדובר בנהג שביצע עבירות רבות וחלקן אף הן היו במצב של שכרות. במקרים כאלה השופט יחמיר בעונשו של הנהג למען ייראו וייראו.

השופטים רואים מדי יום, נהגים בעלי גיליונות ארוכים של עבירות תנועה שמגיעים שוב ושוב לבתי המשפט לאחר שנתפסו בנהיגה בשכרות, לאחר שהיו מעורבים בתאונות דרכים, או שנתפסו על מהירות מופרזת. מכיוון שהנהגים אינם לומדים לקח, אין דרך אחרת אלא להחמיר בעונשם של העבריינים הסדרתיים ולהקל בעונשם של נהגים שעבורם זה מקרה חריג וחד פעמי.

האם מאמר זה עזר לך?