עבירות אלימות במשפחה – עו"ד יפעת כהן

אלימות במשפחה היא תופעה שלצערנו הרב מתעצמת עם השנים ואנו שומעים על כך חדשים לבקרים. עו"ד פלילי יפעת כהן מתמחה בתחום והינה בעלת ידע וניסיון רב בעבירות רגישות אלו, טיפלה בתיקים רבים ורשמה ללקוחותיה הצלחות רבות עקב החשיבה הייחודית שלה כמה צעדים קדימה, החתירה וההגעה שלה למטרה.

עבירת אלימות במשפחה היא כל סוג של אלימות בין שני בני המשפחה השונים בתא המשפחתי.

  • אלימות בין בני זוג מתהווה כשהקשר ביניהם נסדק, וכל אחד מהם מקנא בבן הזוג השני, או רוצה לשלוט בו. ברוב המקרים רגשי נחיתות, חולשה או חוסר בהערכה עצמית הן התחושות שמובילות למאבקי הכוח בין בני הזוג והעימות ביניהם יכול להתפתח לאלימות מילולית, מינית או פיזית.
  • במקרים רבים, ההתעללות המינית תידרדר למקרי אונס בכפייה, הטרדות, איומים, פגיעה מינית, השפלות, מעקבים, הגבלת המרחב האישי של בן הזוג, איומים, ניסיונות לרצח ובידוד חברתי.
  • אלימות בין הורה לילדו מתהווה במקרים שבהם הילד דורש צרכים מסוימים מההורה שאינו יכול או אינו רוצה מסיבות שונות לספק את רצונו. מצבים נוספים הם חוסר האונים של הילד בסיטואציות מסוימות, או משיטות חינוך הכוללות עונשים פיזיים שונים וכן מהתלות בין הילד להורה. כל הפגיעות הללו גורמות לחוסר ביטחון עצמי של הילד, לבלבול רב ולחוסר יכולת להתמודד עם המצב הקיים בבית.
  • מקרי האלימות בין הורה לילדו הן פגיעות פיזיות בגופו של הילד ופגיעות נפשיות כגון פגיעה מינית, השפלה והזנחה. נובעים מחוויות אלימות של הוריו או אחיו שחווה ההורה בילדותו והן אלה המשפיעות על דרך חינוך ילדו, או רגשות כעס עזים כלפי הילד. במקרים מסוימים, החשיבה של ההורה המכה היא שאלימות היא הדרך הנכונה לחינוך ראוי של הילד.
  • אלימות בין אחים, גם כאן קיימים מקרים של פגיעות פיזיות, ופגיעות נפשיות, אלימות מינית או רגשית. הילד נותר חסר אונים ואין לו גב משפחתי.

כל מקרה אלימות במשפחה נחשב מקרה פלילי, ולכן חשוב מאד שרק עורך דין פלילי המתמקצע בתחום, שיש לו את הניסיון והידע הרב, והמכיר הטיב את כל המעטפת המוסדית לטיפול במקרים הללו, הוא זה שיכוון את הלקוח ויסלול לו את הדרך להליך המתאים ביותר, לפתרון מהיר של הבעיה שנוצרה.

כשקורה מקרה מסוג זה במשפחה, מוגשות בדרך כלל תלונות של אחד מהצדדים או של הילדים במשטרה. כל אחד מבני הזוג או מהילדים רשאי להגיש תלונה במשטרה על עוול שנגרם לו . לעתים קרובות התלונות הן הדדיות כלומר צד אחד מתלונן ולאחר מכן הצד השני בצעד של התגוננות, מגיש אף הוא תלונה במשטרה.

נשים רבות המגישות תלונות במשטרה, מחליטות לאחר מעשה להתחרט ולבקש לבטל את תלונתן. באופן עקרוני, קיימת לכל אישה האפשרות לחזור בה, ולבקש לבטל את התלונה. במקרים רבים צעד זה נובע מתוך הרצון לשלום בית עקב הבטחות של בן הזוג כי מקרים כאלה לא יקרו שוב, ובקשות חוזרות ונשנות שלו שתבטל את התלונה כך שלא יוגש נגדו כתב אישום וייסגר התיק הפלילי ללא הרשאה.

על פי הנוהל במשטרה, התלונה לא תימחק מידית, הנושא ייבחן בכובד ראש, תוך מתן תשומת לב לכל פרט בהתנהלות הכוללת, ובפרט על התנהגותו של הגורם האלים.

בדיונים המשפטיים, בית המשפט מגן על האדם הסובל מאלימות במסגרת המשפחתית, כדי שלא יחווה שוב ושוב פגיעות מילוליות, פיזיות ונפשיות. לצורך כך קבע החוק את צו ההרחקה שמצר את צעדיו של הגורם האלים ומונע ממנו לגור או להתקרב לבית שבו גר הגורם שסבל מהאלימות בדרך כלל מדובר באישה או בילדים.

סיפורו של תיק אלימות במשפחה נורמטיבית

אדם מכובד, נהג לחנך את ילדיו בדרכים אלימות, הוא חשב כי זו הדרך הנכונה לחינוכם. הצוות בבית הספר גילה את הנעשה בבית, הוגשה תלונה במשטרה, והאדם נעצר.

משפחתו של אדם זה, פנתה לעו"ד יפעת כהן בבקשה לייצג אותו ולעשות כל שניתן כדי לשחרר אותו מהמעצר.

מדובר באדם פרטי, בעל עבודה מכובדת, שעלול להיות מואשם בתיק פלילי, זו פגיעה קשה מאד עבורו ועבור כל משפחתו, דבר שעלול לסכן את המרקם המשפחתי והכלכלי כי הוא עלול לאבד את מקור פרנסתו ולאבד את שמו הטוב, עקב מעידה זו.

התהליכים הבירוקרטיים נמשכים פרקי זמן ארוכים וכדי לקדם את התהליך, קיימת אפשרות שאדם זה יעבור קורסים פרטיים שיקומיים כדי שייטיב את דרכו במשפחה ובחברה בכלל. הלקוח שמע לעצת עורכת הדין, ועבר את הקורסים הפרטיים שהוצעו לו.

בתום הלימודים בקורסים הללו, הוא קיבל מכל אחד מהקורסים, חוות דעת חיוביות. כל חוות הדעת הללו הוגשו לקציני המשטרה ולפרקליטות בית המשפט עוד בטרם הגשת כתב האישום, ובזכותם נעצר ההליך המשפטי והתיק הפלילי נסגר.

מקרה זה מצביע על העובדה כי קיימת אפשרות לסגור תיק עוד בטרם הוגש כתב אישום כיוון שבמקרים הללו רואים קודם כול את טובת המשפחה, ואת השמירה על התא המשפחתי. כשההתרשמות הכללית של קציני המשטרה והגורמים המכריעים בפרקליטות היא שבעזרת הכוונה נכונה ולימודים שיקומיים אפשר יהיה לראות שינוי מהותי באופן ההתנהגות של הגורם הבעייתי שזו הפעם הראשונה שנפתח נגדו תיק פלילי – הבעל או האישה, שניהם יתבקשו להשתתף בקורסים הרלוונטיים ואם חוות הדעת על הגורם האלים יהיו חיוביות בעקבות למידה זו, קיים סיכוי שהתיק הפלילי ייסגר עוד בטרם המשפט.

עו"ד יפעת כהן

לייעוץ עם עו״ד יפעת כהן 072-3950945