פיצוי לנפגעי תאונות דרכים – עו"ד ברק אביבי

תאונות הדרכים בארץ הפכו לדבר שבשגרה, מהנתונים שמפרסמת הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, עולה כי מספר ההרוגים ומספר הנפגעים נמצא בעלייה מתמדת. מרבית הנפגעים יסבלו במשך כל חייהם הן מהפגיעות הפיזיות והן מההשלכות הכלכליות שלהן.

על זכויותיהם של נפגעי תאונות דרכים מסביר עורך הדין ברק אביבי, מומחה לדיני נזיקין.

מהי תאונת דרכים על פי החוק?

תאונת דרכים היא אירוע שבו נגרם לאדם נזק גופני עקב שימוש ברכב מנועי למטרת תחבורה. זה יכול לקרות בנסיעה ברכב, בעת הליכה כהולך רגל, כנוסע בתחבורה ציבורית, בכניסה ויציאה מהרכב, בתיקון פנצ'ר וכו'.

מי זכאי לפיצוי בעקבות פגיעה בתאונת דרכים?

כל אדם שנפגע זכאי לפיצוי גם אם הוא האשם בתאונה. התביעה מוגשת נגד חברת הביטוח שהפיקה את פוליסת ביטוח החובה של הרכב בו נסע הנפגע. גובה הפיצוי נקבע על פי מצבו הרפואי של הנתבע, גילו ונתוני השכר שלו.

האם נפגע שעליו מוטלת האחריות לתאונה, למשל הולך רגל שחצה כביש באור אדום, זכאי לפיצוי כספי?

כן, כל אדם שנפגע בתאונת דרכים זכאי לפיצוי כספי גם אם הוא אשם בתאונה. במקרה של מוות, תובעת משפחתו של הנפטר את חברת הביטוח.

את מי תובעים במקרה של תאונת דרכים?

אם נגרם נזק גופני, תובעים את חברת הביטוח שהפיקה את פוליסת ביטוח החובה של הרכב בו נסעת, גם אם רכב אחר פגע בך (זה מצב הפוך לתביעת הרכוש בה תובעים את הרכב הפוגע).

במקרה של הולך רגל שנפגע בתאונת פגע וברח או אם הנהג הפוגע נסע ללא רישיון נהיגה או ללא ביטוח חובה תקף, את מי תובעים?

המדינה הקימה את קרנית, זו חברה הפועלת כחברת ביטוח לכל דבר.  חברה זו מפצה נפגעי תאונות דרכים שאין להם את מי לתבוע כמו לדוגמה בתאונות פגע וברח, או במקרה של נפגע ע"י אדם שנהג ללא רישיון או ללא ביטוח חובה.  

באלו מקרים תאונת דרכים תיחשב גם תאונת עבודה?

אם תאונת הדרכים ארעה בדרך לעבודה, בזמן העבודה או בדרך חזרה מהעבודה, הרי שמדובר בתאונת דרכים שהיא גם תאונת עבודה, ואז תובעים בנוסף את המוסד לביטוח לאומי.

ממה נובע גובה הפיצוי שאפשר לקבל בעקבות פגיעה בתאונת דרכים? איך ייתכן ששומעים על פלוני שקיבל שני מיליון ₪ ואחר שקיבל מאה אלף ₪. ממה נובעים ההבדלים?

יש כמה מרכיבים בחישוב הפיצוי לאדם שנפגע בתאונת הדרכים:

  • מהי דרגת הנכות שקבעו הרופאים
  • נתוני השכר של הנפגע
  • גילו של הנפגע
  • התביעה מול הביטוח הינה להפסדי שכר, כאב וסבל, הוצאות רפואיות, הוצאות נסיעה, הפסד תנאים סוציאליים, עזרת צד ג' ועוד

מי קובע את אחוזי הנכות בעקבות פגיעה בתאונת דרכים?

קיימות שתי אפשרויות:

  • בית המשפט ממנה מומחה רפואי בתחום הרפואי הספציפי שממנו סובל האדם שנפגע בתאונת דרכים (לדוגמא אורטופד). המומחה מקבל מהצדדים את כל המידע הרפואי שלו, ולאחר בדיקת הנפגע, קובע את אחוזי הנכות לנוכח מצבו של הנפגע.
  • בתאונות דרכים שהינם גם תאונות עבודה, ניתן גם לפנות לועדה רפואית של המוסד לביטוח לאומי. הועדה בוחנת את מצבו של הנפגע, את הממצאים הרפואיים ואת תוצאות הבדיקות, ומחליטה מהם אחוזי הנכות התואמים את מצבו.

מהו חלון הזמן שבו יש להגיש תביעה לחברת הביטוח?

יש להגיש תביעה לכל המאוחר, שבע שנים מיום התאונה. בדרך כלל מגישים את התביעה תוך שנה מיום התאונה, לאחר התגבשות הנזק הרפואי.

מה קורה במצב שבו אדם נפגע בתאונת דרכים קשה וזקוק לכסף באופן מידי? האם עליו להמתין עד להגשת התביעה בבית המשפט?

חייו של אדם שנפגע בתאונת דרכים מתהפכים ברגע. מאדם פעיל שהלך בכל יום למקום העבודה שלו הוא הופך לפצוע המאושפז בבית חולים, עובר בדיקות, טיפולים וניתוחים, ולכן אינו יכול לחזור למעגל העבודה לאחר התאונה. נוצר מצב חדש שבו אין לו הכנסות, אך ההוצאות החודשיות שלו ממשיכות להיערם על שולחנו, ומתווספות לכך עלויות נוספות הנלוות למצבו הגופני.

בעקבות הצורך הדחוף בכספים לצורך המשך ההתנהלות הנורמטיבית, מגיש עורך הדין של הנפגע בקשה לבית המשפט לקבלת "תשלום תכוף" מחברת הביטוח. זהו תשלום שנועד לצרכי מחייה ולהוצאות רפואיות.

כיצד נקבע שכר הטרחה של עורך הדין המטפל בתיק של נפגע בתאונת דרכים?

שכר הטרחה של עורכי דין המטפלים בתחום תאונות הדרכים נקבע מראש ע"י החוק. שכר הטרחה הינו נגזרת בשיעור שמונה, אחד עשר או שלושה עשר אחוזים מתוך הפיצוי שיקבל הנפגע.

גובה האחוזים תלוי בשלב בו מסתיים התיק (ללא תביעה, פשרה לאחר תביעה, פסק דין).

 

עו״ד ברק אביבי

לייעוץ עם עו״ד ברק אביבי
072-3902336