עו"ד מקרקעין

עורך דין מקרקעין מטפל בתחום הרחב הקשור לנכסי דלא ניידי, הוא מתמחה בכל סוגי החוזים, ומכיר בעל פה את כל החוקים הקשורים לנכסים, רכישה ומכירה של נכסי נדל"ן, לדיור, למשרדים, למסחר, חוזי מכר של קרקעות חקלאיות ושל קרקעות המיועדות לבינוי. עוסק ברישום הנכסים בלשכת המקרקעין, רישום בתים משותפים, הכנת הסכמים בין שותפים על קרקעות ועל עסקאות קומבינציה מורכבות.

מגוון הנושאים שבהם מטפל עו"ד מקרקעין כולל גם הסכמי שכירות, ליווי משפטי של תהליך תמ"א 38 בייצוג הדיירים או היזם והקבלן, רכישת או מכירת נדל"ן מסחרי, משרדים, קרקעות לבניה, קרקעות חקלאיות, מיסוי על המקרקעין, טיפול ברישום נכסים מול הלשכה לרישום מקרקעין, מנהל מקרקעי ישראל, הפעלת צווי ירושה שכלולים שבהם נכסים, טיפול מול הרשויות המוניציפליות בנושאים הקשורים לבניה כמו הקלות וחריגות בניה, ליקויי בניה, קבלת היתרי בניה, צווי הריסה ועוד. ותחומים רבים נוספים.

כל עסקת נדל"ן כרוכה בתשלום של כספים רבים לגורם זה או אחר ולכן יש לנקוט משנה זהירות ולא לבצע את עסקת המקרקעין לבד אלא רק בליווי עורך דין המתמקצע בתחום זה לאורך שנים רבות.
אחד מתפקידיו החשובים של עורך הדין בכל עסקאות הנדל"ן הוא לוודא שלא יהיו מעשי מרמה, עוקץ או התנהלות מול נוכלים שיקבלו כספים ולאחר מכן ייעלמו ולא ישלימו את העסקאות.

רכישת דירה
אדם המעוניין לרכוש דירה או בית, טוב יעשה אם ישכור את שירותיו של עורך דין מקרקעין מתחילת הדרך. עורך דין מקצועי שילווה אותו בכל התהליך ינתב את העסקה, יוודא בכל נקודה ונקודה כי הכול מתבצע כראוי וכחוק ובעיקר, הוא ישמור על הלקוח שלו כדי שלא תיווצר כל טעות במהלך עסקת הרכישה. הדבר בחשוב ביותר הוא לא לחתום על מסמך, הסכם או זיכרון דברים טרם סיום בדיקת הנתונים על הנכס שמבצע עורך הדין.

לאחר קבלת המידע על הנכס שהלקוח מעוניין לרכוש, יבדוק עורך הדין את העסקה מכל היבטיה:

  • אם האדם שפגש הקונה בנכס המוצע למכירה, שהציג את התעודה המזהה שלו, הוא אכן בעל הנכס ברשומות בלשכת המקרקעין או במנהל מקרקעי ישראל,
  • אם קיימים על הנכס שעבודים, עיקולים משכנתאות, הערות אזהרה, רישום זכויות או כל מידע רלוונטי אחר שעלול להפריע לצורך רכישת הדירה. עו"ד יבדוק אם אפשר להסיר עיקולים לדוגמה תוך כדי תהליך המכר באמצעות התשלום של הרוכש. אם קיימת בעייתיות, לעתים עדיף לא לקחת סיכון ולא לרכוש דירה זו.
  • אם שווי הנכס הנדרש תואם את גובה העסקאות שבוצעו לאחרונה בסביבת מגורים זו עבור דירה זהה או דומה.
  • אם נעשו בדירה שינויים כמו הוספת מרפסת באישור מחלקת ההנדסה של הרשות המוניציפלית או שבוצעה בנייה לא חוקית.
  • אם העסקה כשרה, יכין עו"ד חוזה שיועבר לאישורו של עו"ד של הצד השני. עורכי הדין ינהלו ביניהם את הדיונים עד ההגעה להסכמות לגבי נוסח החוזה.
  • שני הצדדים יחתמו על החוזה בנוכחות עורכי הדין של שניהם. במעמד זה יחתום הרוכש גם על מסמכים נלווים כמו ייפוי כוח, מסמכים רלוונטיים עבור תשלומי המס, עבור רישום המקרקעין ושטרי מכר.

מכירת דירה
אדם המעוניין לרכוש את הדירה ויש הסכמה על העלות, יש לבדוק כמה נקודות מהותיות בין הצדדים.

  • לברר פרטים על הקונה, כדי לוודא שמדובר באדם אמין העומד במילתו ואפשר לקיים אתו עסקה הוגנת והגונה והוא יעמוד בהתחייבויותיו.
  • לבדוק אם המועד בו המוכר מתכנן לעזוב את הדירה הוא המועד המתאים לרוכש להיכנס לדירה. אם עליו לפנות מוקדם יותר את דירתו, תהיה בעיה בלוחות הזמנים.
  • לבדוק את פריסת התשלומים שעל פיה יכול הקונה לשלם את תשלומיו ואם לוח זמנים זה מתאים למוכר שצריך גם הוא לשלם עבור דירתו החדשה.
  • לעדכן את הקונה בכל פרט חשוב הקשור לדירה כמו אם יש בעיית רטיבות וכל פרט חשוב הקשור לבניין כמו עסקים הפועלים בבניין, בעיה אקוטית במעלית וכו'

לאחר שסוכמה העסקה לפרטי הפרטים, יכין על פי עורך הדין למקרקעין את החוזה בין הצדדים.
לאחר העברת הטיוטות בין שני עורכי הדין, של המוכר ושל הקונה, יחתמו שני הצדדים על החוזה בנוכחות עורכי הדין של שניהם ואז יתחיל הליך רישום הזכויות בלשכת המקרקעין או במנהל מקרקעי ישראל.

תמ"א 38
עורכי דין מקרקעין עוסקים רבות בשנים האחרונות בתחום תמ"א 38 , בניינים רבים דורשים חיזוק של היסודות כהיערכות לאפשרות של רעידת אדמה בישראל. בפרויקטים הללו הפזורים בכל הארץ, מבצעים מלבד חיזוקי היסודות גם תוספות בניה כמו חדר נוסף, מרפסת, מעלית וקומות נוספות על פי אישורו של הקונסטרוקטור.

במיזמים האלה, היזם והקבלן זקוקים לליווי עו"ד נדל"ן וגם הדיירים. עו"ד אמור להחתים את כל הדיירים על ההסכמים, כולם שוכרים את שירותיו של עו"ד המתמקצע ספציפית בנושא זה כדי שייצג אותם יחד וכל אחד לחוד מול היזם והקבלן.

פינוי ובינוי
עורך הדין מקרקעין מלווה תהליכי פינוי ובינוי שבהם בעלי דירות מפנים את דירותיהם הישנות. המבנים הללו נהרסים ובמקומם נבנים בניינים חדשים. עו"ד מכין חוזים עבור כל אחד מהדיירים. החוזה כולל פירוט מדויק בעניין הדירה שיקבלו בעלי הנכסים במבנה החדש על פי מה שסוכם בין הצדדים גובה הפיצוי הכספי בגין דמי השכירות בתקופה בה יזדקקו לדירה חלופית עד האכלוס בבניין החדש וכל מידע רלוונטי נוסף.

ליווי יזמים
עסקאות נדל"ן הן עסקאות מאד מורכבות. עו"ד נדל"ן המעורב בעסקאות ענק מסוג זה, חייב להיות לאורך כל הפרויקט עם היד על הדופק כדי ליצור מעטפת הולמת לכל המיזם. המעורבות של עורך הדין מתחילה בקבלת אישורי הבניה לקרקע דרך החוזים הנחתמים עם הדיירים הרבים, הסכמים עם קבלני ביצוע, ביצוע תכנון המס עבור אופן תשלום המיסים השונים שיש לשלם בגין הקרקע. כמוכן יוכן וייחתם הסכם עם הבנק שילווה את הפרויקט בהיבט הממוני.

אם יחולו תקלות במהלך ביצוע הבנייה ובמידת הצורך ייצג עורך הדין את היזם בבית המשפט להשגת צווי הריסה, ערר או כל צורך אחר.

בתים משותפים
עו"ד נדל"ן מתווה את הדרך לרישום בניין או כמה יחידות הבנויות על מגרש אחד כבית משותף. לצורך כך ייבדקו כל הנתונים ברשם המקרקעין או במנהל מקרקעי ישראל, יבוצע איחוד וחלוקה הן של הדירות והן של השטח המשותף וכל הנכסים יירשמו בטאבו או במנהל. הזכויות והחובות של כל אחד מהדיירים רשומות בתקנון הבית המשותף. אם נושא מסוים לא נרשם בתקנון המוסכם על הבית, יחול עליו התקנון המצוי בחוק המקרקעין.

אם יהיו התנגדויות להליך או יהיה צורך בעתירות ייצג עורך הדין את הדיירים מול המפקח על רישום המקרקעין, שסמכותו מקבילה לסמכותו של שופט בית משפט השלום ובמידת הצורך גם בבית המשפט.

מכירת נכס של בני זוג שהתגרשו – פירוק שותפות בנכס
זוגות בעלי דירת מגורים משותפת שבה ממשיכה להתגורר האישה עם ילדיה לאחר הגירושין, היא נקודת מחלוקת כואבת בין הצדדים. מכיוון שמדובר בנכס מקרקעין, מטפל בכך עו"ד מקרקעין. הגבר מעוניין למכור את הדירה כדי לקבל את מחצית ערכה וכך להתחיל חיים חדשים ולדאוג לדירה עבורו. בית המשפט קובע במקרים הללו כי זכותה של האישה להישאר בדירה ככל שתחפוץ, עד שתמצא דירה חלופית, או עד שילדיה יגדלו ואפילו עד שהקטן בילדיה יגיע לגיל 18. רק כשהאישה מודיעה לבית המשפט כי היא מצאה קורת גג חלופית, יאות בית המשפט לאשר את מכירת הנכס. קיימת גם אפשרות שאחד הצדדים ירכוש את מחצית הדירה מבן הזוג.

אם בני הזוג מסוגלים יחד לחפש רוכש לדירה, הם יעשו כך ואם אין ביניהם תקשורת בסיסית, ימנה בית המשפט כונס נכסים שיטפל בהליך המכר תמורת תשלום קבוע עד תום הליך המכירה.

האם מאמר זה עזר לך?