עורך דין תעבורה ובית המשפט לתעבורה

עורך דין תעבורה הוא עורך דין המתמקד בתחום הספציפי של התעבורה, תחום הטיפול כולל את כל העניינים המשפטיים הקשורים לנהגים בכלי תחבורה שונים ולהולכי הרגל נפגעי תאונות דרכים.

היתרון הגדול של עורך דין תעבורה הוא הידע והניסיון הרב שצבר לאורך שנים וההתמקצעות שלו בפרטי הפרטים של כל חוק על כל סעיפיו הרבים. כשעורך דין מנתב את כל תשומת הלב שלו בנישה אחת, הוא מכיר כבר את כל האפשרויות ואת כל המקרים ולכן יודע מיד איך לטפל בכל מקרה חדש המועבר אליו כדי לבצע את המשימה במהירות וביעילות לרווחת הלקוח.

תחומי העיסוק של עורך דין תעבורה –
נפגעי תאונות דרכים
עורך דין תעבורה מטפל ביד רמה בלקוחות אשר נפגעו בתאונות דרכים, הן כנהגים, הן כנוסעים והן כהולכי רגל. ללא קשר לאשם בתאונה, עורך הדין מטפל בתביעות של כולם כי לכל נוסעי הרכב ולהולכי הרגל, מגיע פיצוי בגין התאונה שקרתה להם.

חברות הביטוח אמורות לשלם כספים לנפגעים בדרגות הפציעה השונות. הן אמורות לכסות את מלוא עלויות הטיפולים וככל שרמת הפציעה חמורה יותר כך גם הפיצוי הכספי אמור להיות גבוה יותר ובנוסף לכך הם יקבלו פיצוי ממוני על אובדן הכנסה אם אינם יכולים לשוב לעבודה סדירה לאור המוגבלות שלהם .

עבודתו של עורך הדין מול חברות הביטוח אינה קלה בלשון המעטה, החברות הללו עושות כל שניתן כדי לא לשלם כספים כלל או כדי לשלם סכומים מינימליים שאינם פיצוי הולם במקרה שעורך הדין לתעבורה מתעמת איתם על סכומי הפיצוי ההולמים כדי לאפשר לנפגעים לחיות בכבוד כך שיוכלו לרכוש את התרופות ואת המכשור הרפואי ככל שיידרש. אם המשא ומתן בדרכים המקובלות אינו צולח, מגיש עורך הדין תביעה לבית המשפט נגד חברת הבטוח כדי למצות את כל הזכויות של הנפגע כברכך שהוא יקבל את מלוא הכספים המגיעים לו.

נהיגה בשכרות
בערבים ובלילות, הכבישים עמוסים בנהגים שנוהגים לאחר ששתו אלכוהול או בירות בכמויות גדולות. ההדרכה המסיבית המנחה את הנהגים לבחור נהג תורן שלא שותה כבר מתחילת הערב לא תמיד עוזרת, רבים מהם מעורבים לצערנו בתאונות דרכים כי במצב של שכרות או תחת השפעת סם, אין פוקוס מלא על המתרחש בכביש והאסון הוא רק עניין של זמן, הנהג, חבריו ואזרחים חפים מפשע, כולם נפגעים ברמות כאלה ואחרות ולצערנו ישנם גם כאלה שנהרגים בתאונות הדרכים.

שיטות הבידוק של המשטרה הכוללות בדיקות ינשוף ואמצעים אחרים, מחמירים בעונשם של הנהגים ומטילים עליהם קנסות ונקודות כדי להרתיע אותם להבא וכדי למנוע תאונות דרכים. קצין משטרה הנחשף לנסיעה מסוכנת במיוחד ולרמות גבוהות של אלכוהול או סם, רשאי לפסול מנהלית את רישיון הנהיגה וממועד זה ועד מועד הדיון המשפטי, הנהגים אינם מורשים לנהוג.

תפקידו של עורך דין תעבורה במקרים כאלה הוא לעשות כל שניתן כדי להקל על הנהג ולהחזיר לו את אפשרות הנהיגה. בבקשה שהוא מגיש לבית המשפט, הוא מפרט את הנסיבות המיוחדות שבגללן חשוב להשיב לנהג את האפשרות לנהוג. ברוב המקרים הסיבה היא התלות ברישיון הנהיגה לצרכי פרנסה או למטלות הקשורות בחיי היום-יום של הילדים. בית המשפט שוקל בכובד ראש את הבקשה ומכריע לכאן או לכאן על פי גיליון העבירות של הנהג בתחום התעבורה.
גם בית המשפט מתייחס בחומרה רבה לעבירות שבוצעו תחת השפעת שתיה או סמים ולכן העונשים חמורים במיוחד.

מהירות מופרזת
נהגים אמורים לציית לחוקי התנועה והדרך. נהיגה במהירות מופרזת מסכנת את הנהג והנוסעים עמו וגם את כל כלי הרכב הנוסעים לידו ומולו. ניידות משטרה אורבות בצדי הדרכים ועוצרות את הנהגים שעברו את המהירות המותרת. גם במקרים אלו יקבל הנהג קנסות ונקודות. במקרים חריגים של עבירות תנועה רבות או מהירות מסוכנת במיוחד, באפשרותו של קצין משטרה לפסול גם כאן את רישיון הנהיגה של הנהג לתקופה מקסימלית של ששה חודשים כיוון שנהיגתו מסכנת את הציבור.

גם במקרה זה נחלץ עורך דין תעבורה לעזרת הלקוח ומשתדל להחזיר לו את רישיונו הפסול תוך הגשת בקשה מנומקת לבית המשפט. חלק מעבירות התעבורה הן עבירות פליליות ולכן ההתנהלות מול בית המשפט אינה קלה. על פי גיליון העבירות של הנהג מחליט בית המשפט אם להיענות לבקשתו של עורך הדין או לא. אם התקבל האישור, יוכל הנהג לנשוב ולנהוג עד מועד המשפט.

בסיכומו של דבר, בכל בעיה בתחום התעבורה, חייבים ליווי והכוונה של עורך דין תעבורה מומחה, המכיר את פסקי הדין שניתנו בבתי המשפט השונים, והיודע איך להתמודד עם כל המקרים הקשורים לעבירות תעבורה.

אדם מן הישוב שאינו בקיא ברזי המשפט ובשלל החוקים הקיימים לא יצליח לייצג את עצמו מול עורכי הדין והשופטים וקיימת סבירות גבוהה שיפסיד במשפט, כיון שהוא לא יידע מה לומר ומה לא לומר, הסיטואציה מלחיצה ומרגשת, רבים מתבלבלים בה ולא זוכרים את הנקודות האקוטיות שתכננו לומר להגנתם.

לעומת זאת, אם הנהג מגיע בליווי של עורך דין מקצועי ומנוסה, שזה תחום ההתמחות שלו, עו"ד שיודע בעל פה את אופן ההתנהלות בית המשפט ואת כל החוקים לפרטי פרטים. הוא כבר רוקם בראשו תכנית אסטרטגית המתאימה לתיק הספציפי וכך הוא מבצע את הטקטיקה הנכונה מול עורכי הדין של התביעה ומול בית המשפט עד ההגעה ליעד הרצוי.

עורכי דין תעבורה מטפלים במקרים שבהם נתפסו נהגים בשכרות או תחת השפעת סמים, במקרים של פסילה מנהלית, תאונות דרכים, אי ציות לתמרורים ולחוקי הדרך ועוד. תפקידם של עורכי הדין הוא בין היתר לדבר אל ליבם של השופטים כדי שירחמו על הנהג אם מדובר במעידה חד פעמית ואם הוא הביע חרטה על מעשיו.

עורך דין תעבורה ילווה את הנהג לאורך כל הדרך בהכוונה ובעצה טובה. הוא יכין עם הנאשם את הניירת הרלוונטית שתעזור לו במהלך המשפט בנושא פסילת הרישיון ובבקשה להקלה בעונש על פי חומרת האירוע.

רק בתום כל הדיונים המשפטיים ועם קבלת החלטתו של השופט, יבין הנהג שנהג בחוכמה כששכר את שירותיו של עורך דין תעבורה שפילס את דרכו בין כל המכשולים, מול עורך הדין של הצד השני ומול השופט והצליח להגיע למתווה שתכנן, לקבלת עונש מופחת.

מוסר השכל – לא לגשת לבד לבית המשפט לתעבורה אלא רק עם ליווי מקצועי של עו"ד תעבורה.

האם מאמר זה עזר לך?