פשיטת רגל וקבלת צו הפטר – עו״ד אורנה כלב

בכל שנה מגישים אלפי חייבים בקשות לפשיטת רגל, ומנתונים שעולים מהדוח השנתי של כונס הנכסים הרשמי עולה כי בשנים האחרונות מספר הבקשות עולה בקביעות. כך למשל, בשנת 2015 הייתה עלייה שנתית של 14% ביחס לשנת 2014, ונראה כי מגמת העלייה ממשיכה.

עורכת הדין אורנה כלב המתמחה בדיני פשיטת רגל, מסבירה  לנו על מהות ההליך והשלבים השונים בו.

מי יכול לפתוח בהליך של פשיטת רגל?

עסקים קטנים שהפכו לחדלי פירעון או אנשים פרטיים שנקלעו לחובות גדולים, ושאין להם כול אפשרות לשלם את החובות שצברו, פונים לעורך דין המתמחה בתחום פשיטת רגל ובאמצעותו מגישים בקשה זו.

החובות הקיימים הם לגורמים שונים כמו בנקים, רשויות המס, עובדים, ספקים ונותני שירות. ורבים מהגורמים הללו פתחו כבר בהליכי גביה נגד החייב בהוצאה לפועל או בדרכים אחרות.

כשמגיע למשרדי אדם שצבר חובות כבדים, אני מבצעת בדיקה כלכלית מקיפה כדי לדעת במדויק מה ההיקף האמתי של חובותיו לכל אחד מהגורמים, אילו נכסים ברי מימוש יש ברשותו של הלקוח, ואילו סוגי ערבויות נתן או על אילו ערבויות חתם לבנקים ולספקים השונים רק לאחר קבלת מלוא המידע, אייעץ ללקוח אם כדאי להתחיל בהליך פשיטת רגל או עדיף להתנהל בדרך אחרת.

האם במסגרת פשיטת רגל פוטרים את החייב מכלל החובות שיש לו?

  • בעת הגשת הבקשה מתנה מנהל מיוחד המבצע עבור בית המשפט והכנ"ר חקירה מקיפה על מצבו ועל התנהלותו הכלכלית של החייב, בתום הבדיקה מוגשים לבית המשפט דוחות ותסקירים מפורטים בעניין זה.
  • בית המשפט בוחן בדקדקנות את מלוא המידע המוגש לו כולל תוכנית פרעון על ידי המנהל המיוחד וכונס הנכסים הרשמי (הכנ"ר), ומקבל החלטה אם לאשר לחייב צו הפטר מותנה. אם בית המשפט השתכנע שאין באפשרותו של החייב להחזיר את מלוא חובותיו לנושים השונים, החייב מסוגל לעמוד בתוכנית הפירעון שהוצעה הוא מאשר צו הפטר המתונה .
  • עם קבלת צו זה, הנושים מבינים שלצערם הם לא יקבלו את מלוא הכספים המגיעים להם ו, לאור חוסר היכולת לשלם את מלוא הכספים, לאחר תשלום תוכנית הפירעון החייב מקבל הפטר חלוט ותיקי ההוצאה לפועל נסגרים..
  • הסיבה העיקרית להפקת צו ההפטר היא כדי לאפשר לחייב להתחיל דף חדש בחייו

למי מגישים את הבקשה לפשיטת רגל?

אני מגישה את הבקשה המנומקת והמפורטת לפשיטת רגל לבית המשפט המחוזי ולכונס הנכסים על פי השיוך הגיאוגרפי של בעל החוב.

מה קורה עם תיקי ההוצאה לפועל שקיימים לחייב לאחר הגשת הבקשה?

הבעיות הכספיות החלו אצל החייב, כמה חודשים לפני הגשת הבקשה לפשיטת רגל, בינתיים הצטברו לחייב חובות רבים לגופים שונים. חלק מהם פתחו כבר תיקים בהוצאה לפועל נגדו כדי לזכות בנתח מהכספים בבנקים, חסכונות וכספי פנסיה בחברות הביטוח ואצל גורמים פיננסיים נוספים, נכסי נדל"ן, רכבים, תשלומים עתידיים שאמורים להתקבל מחברות כרטיסי האשראי, כספים מפרויקטים וכו'.

בהוצאה לפועל מצטברים לחייב כמה תיקים שנפתחו על ידי בנקים ונושים שונים, עובדים ספקים ועוד. עם קבלת צו כינוס ניתן עיכוב הליכים בתיקי ההוצאה לפועל וכל הליכים כנגדו מעוכבים, כמו כן אם הוטלו על החייב הגבלה על רישיון הנהיגה, עם מתן צו הכינוס ההגבלה מבוטלת.

האם מוטלות על החייב הגבלות במהלך הליך פשיטת הרגל?

כן, מוטלות עליו כמה מגבלות:

  1. פושט רגל הוא לקוח מוגבל חמור בבנק ישראל.
  2. פושט רגל לא יכול להזמין או להשתמש בכרטיס אשראי ו/או פנקסי שיקים.
  3. מוטלת על החייב הגבלת עיכוב יציאה מהארץ.
  4. חל על פושט הרגל איסור לפתיחת חברה חדשה, עמותה או כל תאגיד אחר ברשם החברות כיון שאינו יכול להיות בעל מניות בהם. כמו כן לא יכול פושט הרגל להיות שותף, מנכ"ל או לשמש דירקטור בתאגיד קיים.

מה ההבדל בין איחוד תיקים בהוצאה לפועל או מוגבל באמצעים לבין הליכי פשיטת רגל?

התנאי לביצוע איחוד תיקים הוא שהחייב ישלם בכל חודש סכום של 3% מכלל החובות. לכן מסלול זה מתאים למי שחובו אינו גדול במיוחד או שיש לו אפשרות לעמוד בתשלום החודשי הגבוה. איחוד תיקים מאפשר לחייב להשיב את החוב בפרק זמן קצר יחסית

חייב מוגבל באמצעים הוא חייב שאפשרויותיו הכלכליות מוגבלות ואין באפשרותו להשיב את החוב בפרק זמן סביר. אם בקשתו מתקבלת מתבצע איחוד תיקים, וראש ההוצל"פ בודק את יכולותיו הכלכליות וקובע לו בהתאם סכום חודשי להחזר החוב הנמצא בגבול יכולותיו. בנוסף מוטלות עליו הגבלות שונות כגון עיכוב יציאה מהארץ, הגבלות בחשבון הבנק ועוד. היתרון הגדול עבור חייב מוגבל הוא שהתשלום המוטל עליו נמוך ומתאים למצבו הכלכלי. החיסרון הוא שמצב זה יכול להימשך זמן רב מאוד שבו הוא נמצא בסטטוס של חייב מוגבל עם כל ההגבלות.

פשיטת רגל היא הליך משפטי מורכב שבו מכריזים על חייב כפושט רגל, מממשים את הנכסים שברשותו לצורך כיסוי החובות ולאחר מכן נותנים לו הפטר, כלומר מחיקת כל חובותיו.

כמה זמן נמשך בממוצע ההליך?

יכול להסתיים תוך 18 חודשים ויכול להמשך עד חמש שנים אני עושה כל שניתן כדי לקצר את התהליך, ולקבל את צו ההפטר בזמן הקצר ביותר.

מהו צו הפטר ומהם השלבים עד לקבלתו?

צו הפטר הוא צו המשחרר את החייב מכל חובותיו לאחר שעמד בדרישות ושילם את תוכנית הפירעון כפי שאושרה על ידי בית המשפט.

האם אדם שעבר הליך פשיטת רגל וקיבל צו הפטר מוגבל עדיין? האם יש עליו אות קין כלשהו?

צו ההפטר נועד להשאיר את החובות מאחור ולאפשר לחייב להתחיל בחיים חדשים, עסק אחר, עבודה כשכיר ובעיקר רוגע ושלווה אחרי תקופה מאד קשה שעבר בהליך פשיטת הרגל.

 

עו״ד אורנה כלב

[thrive_leads id='2425']