איך מתמודדים עם תאונות דרכים בהיבט המשפטי – עו״ד ברק אביבי


תאונות הדרכים בארץ הם מכת מדינה, והפכו לדבר שבשגרה, ומהנתונים שמפרסמת הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, עולה כי מספר ההרוגים ומספר הנפגעים נמצא בעלייה מתמדת. מרבית הנפגעים יסבלו במשך כל חייהם הן מהפגיעות הפיזיות והן מההשלכות הכלכליות שלהן.

אנשים הנפגעים בתאונות דרכים בדרגות שונות, נעזרים בעורך דין ברק אביבי מומחה לדיני נזיקין, הדואג למימוש ומיצוי כל זכויותיהם על פי חוק.

תאונת דרכים

תאונת דרכים היא אירוע שבו נגרם לאדם נזק גופני עקב שימוש ברכב מנועי למטרת תחבורה. זה יכול לקרות בנסיעה ברכב, בעת הליכה כהולך רגל, כנוסע בתחבורה ציבורית.

הפיצוי לנפגעי תאונות דרכים
כל אדם שנפגע זכאי לפיצוי גם אם הוא האשם בתאונה. התביעה מוגשת נגד חברת הביטוח שהפיקה את פוליסת ביטוח החובה של הרכב הפוגע. גובה הפיצוי נקבע על פי מצבו הרפואי, וההשלכות של הפגיעה להמשך חייו, תוך התחשבות בהכנסותיו עד יום התאונה.

 

למי מגיע על פי חוק פיצוי על פגיעה

כל אדם שנפגע בתאונת דרכים זכאי לפיצוי כספי, גם אם הוא אשם בתאונה. במקרה של מוות, תובעת משפחתו של הנפטר את חברת הביטוח.

אם נגרם נזק גופני, תובעים את חברת הביטוח שהפיקה עבורך את פוליסת ביטוח החובה, אם נגרם נזק לרכב, תובעים את חברת הביטוח שביטחה את הנהג ברכב הפוגע.

תאונות פגע וברח

המדינה הקימה את קרנית, זו חברה הפועלת כמו חברת ביטוח לכל דבר. חברה זו מפצה נפגעי תאונות דרכים שאין להם את מי לתבוע כמו לדוגמה בתאונות פגע וברח, או במקרה של אדם שנהג ללא רישיון או ללא ביטוח חובה. בכל המקרים הללו לא קיימת חברת ביטוח שאפשר לתבוע אותה ולכן המדינה משלמת את הפיצוי הכספי כיוון שאין גוף אחר שייקח אחריות על תשלום זה.

תאונת דרכים המוכרת גם כתאונת עבודה

אם תאונת הדרכים קרתה בדרך לעבודה, בזמן העבודה או בדרך חזרה מהעבודה, הרי שמדובר בתאונת דרכים שהיא גם תאונת עבודה.

תחשיב הפיצוי לנפגעי תאונות דרכים

יש כמה מרכיבים בחישוב הפיצוי לאדם שנפגע בתאונת הדרכים:

  • מהי דרגת הנכות שאושרה לו.
  • רמת השכר של אדם זה טרם התאונה, אם לדוגמה מדובר באדם צעיר שגובה שכרו היה כ – 15,000 ₪ בחודש, וכרגע הוא אינו יכול לעבוד כלל עקב מצבו הבריאותי, גובה הפיצוי יהיה גובה השכר בהכפלת כמות החודשים שבהם הוא לא יוכל לעבוד עד גיל אם מדובר באדם מבוגר יותר ששכרו זהה אך נותרו לו שנים ספורות עד היציאה לגמלאות, הרי שהחישוב יהיה על בסיס זהה אך בהכפלה של כמות קטנה יותר של חודשי היעדר שכר עד גיל 67.
  • עצמאיים יקבלו פיצוי על היעדר הכנסות בהתאם להכנסותיהם שדווחו בדוח האישי האחרון למס הכנסה, הפיצוי הכספי עקב פציעה ישולם עד הגעת הנפגע לגיל
  • מעבר לכך, תובעים פיצוי מחברת הביטוח בגין הפסדים עקב אי קבלת תנאים סוציאליים כמו קופות גמל, הוצאות רפואיות הן ששולמו והן אלו שיהיה על הנפגע לשלם בעתיד כמו טיפולים תרופתיים וטיפולים אלטרנטיביים. בנוסף לכך פיצוי עבור הוצאות שוטפות כמו נסיעות, מטפלת, עזרה בבית, עזרה ותמיכה משפחתית, פיצוי על סבל וכאב ועוד.

קביעת אחוזי נכות

  • בית המשפט ממנה מומחה רפואי בעל שם בתחום הרפואי הספציפי שממנו סובל האדם שנפגע בתאונת דרכים. המומחה מקבל מבית המשפט את כל המידע הרפואי שלו, ולאחר בדיקה מדוקדקת של הנתונים, קובע את אחוזי הנכות של הנפגע לנוכח מצבו.
  • ועדה רפואית של המוסד לביטוח לאומי הבוחנת את מצבו של הנפגע, את הממצאים הרפואיים ואת תוצאות הבדיקות ומחליטה מהם אחוזי הנכות התואמים את מצבו.

הגשת תביעה נגד חברת הביטוח

יש להגיש תביעה לכל המאוחר, שבע שנים מיום התאונה. בדרך כלל מגישים את התביעה תוך שנה מיום התאונה כיוון שפרק הזמן של ההתדיינות בבתי המשפט הוא לעיתים ארוך מאד ויכול להימשך גם שנים.

מידיות התשלומים השונים לנפגעי תאונות דרכים

חייו של אדם שנפגע בתאונת דרכים מתהפכים ברגע. מאדם פעיל שהלך בכל יום למקום העבודה שלו הוא הופך לפצוע המאושפז בבית חולים, עובר בדיקות טיפולים וניתוחים ולכן לא יכול לחזור למעגל העבודה. נוצר מצב חדש שבו אין לו הכנסות, אך ההוצאות החודשיות שלו ממשיכות ומתווספות לכך עלויות חדשות הנלוות למצבו הגופני.

בעקבות הצורך הדחוף בכספים לצורך המשך ההתנהלות הנורמטיבית, מגיש עורך הדין של הנפגע בקשה לבית המשפט לקבלת תשלום תכוף מחברת הביטוח. זוהי מקדמה על חשבון הפיצוי הכספי שיוחלט עליו בהמשך ההליך המשפטי.

שכר הטרחה של עורך הדין המטפל בתיק של נפגע בתאונת דרכים

שכר הטרחה של עורכי דין המטפלים בתחום תאונות הדרכים נקבע מראש והוא נגזרת בשיעור שמונה, אחת עשרה או שלושה עשר אחוזים מתוך סך הפיצוי שיקבע בית המשפט בתיק.

גובה האחוזים נקבע על פי משך הזמן שהקדיש עורך הדין לתיק זה, אם מדובר בתיק שהצריך שעות הכנה רבות ומספר רב של דיונים משפטיים, יוחלט על אחוזים גבוהים ואם מדובר בתיק פשוט יחסית שלא כלל דיונים רבים או הכנות מיוחדות, יוחלט על שיעור של שמונה או אחת עשרה אחוז.

עו״ד ברק אביבי

 

[thrive_leads id='2367']