פיצויים לנפגעי תאונות דרכים – עו"ד קמי ברץ

עו״ד קמי ברץ מתמחה כ-20 שנה בתחום נזקי הגוף והפיצויים לנפגעי תאונות דרכים. הוא בעל ידע וניסיון רב בתחום,מעניק טיפול אישי וליווי מקצועי ללקוחותיו ופועל בנחרצות ובהתמדה לשביעות רצונם.

חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים שנחקק בשנת 1975 מאפשר כמעט לכל אדם שנפגע בתאונת דרכים לקבל פיצוי כספי. נוסעים ברכב תמיד זכאים לפיצוי ואילו נהגים במרבית המקרים,למעט חריגים כמו נהגים שנהגו ללא רישיון נהיגה בר תוקף,ו/או נהגו ללא פוליסת ביטוח ברת תוקף, או נהגים שניסו להתאבד.

נהגים ללא רשיון נהיגה או ביטוח

נהגים שנפגעו בתאונת דרכים ואינם זכאים לפיצוי,כאמור לעיל,יכולים בכל זאת לקבל פיצויים על פי פקודת הנזיקין, במקרים בהם יוכלו להוכיח כי האשמים בתאונה הם אחרים,כמו למשל נהג רכב אחר, או גוף כלשהו כמו  עיריה שלא דאגה לסתום חור שנפער בכביש.

בתביעות כאלה ,סכום הפיצוי לנהג (הרשלן או העבריין לכאורה) עשוי להיות הרבה יותר גבוה מהפיצוי שהיה מקבל מחברת הביטוח בגלל מגבלות התשלום הקיימות בחוק הפיצויים ואינן קיימות בפקודת הנזיקין כמו מגבלה של פיצוי בגין כאב וסבל,מגבלה של שילוש שכר העבודה במשק,ניכויי מס הכנסה,אפשרות להגשת חוו״ד רפואית וכד׳.

נוסעים ברכב שהנהג ללא רשיון או ביטוח

כפי שצויין,נוסעים ברכב תמיד זכאים לפיצויים,גם אם הנהג ברכב נהג ללא רשיון או ביטוח.במקרים אלה הנוסעים יקבלו פיצוי (אם יתבעו) מקרנית,הקרן המיוחדת שהוקמה במיוחד לצורך כך. במקרים רבים הנפגעים בתאונה הם בני משפחה של הנהג או חברים טובים, ועליהם לקחת בחשבון שקרנית אומנם תשלם להם את הכספים אך במקביל היא תתבע את מלוא הפיצוי הכספי מהנהג,כך שלמעשה משלם הפיצוי לנוסעים הוא הנהג עצמו.זאת בדיוק הסיבה שנפגעים רבים חליטים שלא לתבוע את קרנית.

תאונת דרכים שהיא גם תאונת עבודה

תאונת דרכים במהלך העבודה,בדרך מהבית לעבודה, או בדרך מהעבודה הביתה,היא גם תאונת עבודה בנוסף להיותה תאונת דרכים. נפגעים רבים, כמו גם עורכי דין, נמנעים לא אחת מלהגיש תביעה לביטוח הלאומי בגין תאונת עבודה ומסתפקים בתביעה מחברת הביטוח של הרכב בלבד. כותב שורות אלה סבור שזו טעות וכדאי לנצל את כל הזכויות והיתרונות שיש בביטוח הלאומי כמו קבלת חלק ניכר משכר העבודה בגין ימי המחלה כמעט מיידית וסמוך למועד התאונה, קבלת נכות זמנית וקבועה בוועדות הרפואיות של הביטוח הלאומי אליהן זכאי הנפגע להופיע עם עורך דינו ובאפשרותו אף להגיש לוועדות חוו״ד פרטיות, אפשרות הערעור על החלטת הוועדות והאפשרות להליכי החמרה בעתיד וכו׳.

המלצות ראשונות לנפגעי תאונות דרכים

מומלץ למי שנפגע בתאונת דרכים להגיע בהקדם לחדר מיון, או מוקד רפואי ,לבדיקות וטיפול. התיעוד הרפואי חשוב מאוד לטיפול המשפטי גם כשהפציעה קלה. בהמשך יש גם חשיבות להמשך הטיפול הרפואי והתיעוד כמובן.

בנוסף יש לגשת למשטרה ולהוציא ״אישור משטרה״ לתאונה.

מומלץ כמובן לפנות לעו״ד המתמחה בנזקי גוף ובפיצויים לנפגעי תאונות דרכים.

נשמח לסייע לכם בהכוונה, ייעוץ מקצועי וטיפול מסור להשגת מקסימום הפיצויים המגיעים לכם.

עו״ד קמי ברץ

לייעוץ עם עו״ד קמי ברץ