רשלנות רפואית – עו"ד רועי סגל

בשנים האחרונות חלה עלייה דרסטית בתביעות המוגשות בבתי המשפט ברחבי הארץ נגד רופאים ונגד מוסדות רפואיים כמו בתי חולים וקליניקות שונות, בגין רשלנות רפואית שגרמה לתוצאות קשות ולעיתים גם לנזקים בלתי הפיכים ואף למוות.

אדם שמבין שנעשה לו עוול בעת הטיפול הרפואי שקיבל, שוכר עורך דין העוסק בעיקר בנזקי גוף כדי שיגיש עבורו תביעה נגד הרופא ונגד המוסד הרפואי. חשוב לבחור בעורך דין המתמקצע בתחום זה, בעל ידע וניסיון רב שעוסק בכך ביום יום כך שהוא בקיא מאד באפשרויות השונות וגם מודע לפסיקות שהתקבלו בבתי המשפט במקרים דומים. הוא ידאג ללקוח הן להכוונה והן לייעוץ מקצועי לאורך כל המסלול עד ההגעה לסיום המשפט.

לעתים הגורם התובע הוא בני משפחתו של אדם שנפטר עקב רשלנות רפואית וסכום הפיצוי אם נקבע, יועבר ליורשים.

מהי רשלנות רפואית

רשלנות רפואית נובעת מאבחון שגוי של סימפטום, מחלה או שלב מסוים במחלה. בעקבות האבחון השגוי, הטיפולים שמקבל החולה הם שונים מהטיפולים הנקודתיים שהיה אמור לקבל . לעיתים מדובר בטיפולים אקוטיים או בטיפולים מצילי חיים. האבחון השגוי גורר במקרים רבים הידרדרות בריאותית במצבו של החולה, נזק בלתי הפיך ומוות במקרים מסוימים.

אם לדוגמה הרופא גילה אצל חולה ממצא פתולוגי, הוא מחויב לאבחן באופן חד משמעי אם מדובר בגידול שפיר או ממצא חשוד העלול להיות סרטני. אם הרופא החליט שמדובר בממצא שפיר אך בפועל התוצאה הייתה שונה, נגרם לחולה נזק רב בשל רשלנות רפואית זו כי המחלה התגלתה במועד מאוחר מדי, סיכויי ההחלמה קטנו ותוחלת החיים שלו תהיה קצרה יותר.

הגשת תביעה בגין רשלנות רפואית

הגשת תביעה מסוג זה כוללת את פרטי המקרה, את נקודת המחדל ואת מה שקרה בעקבות כך. הראיות הרפואיות לגבי הבדיקות השונות, הדוחות הרפואיים וסיכומי האשפוזים הן מוצקות ומסודרות לפי סדר כרונולוגי כדי שבית המשפט יבין בצורה מעמיקה את פרטי המקרה. בנוסף לכך, מוצגים מסמכים של עדים מומחים, מדובר ברופאים שחוות הדעת הרפואית שלהם מקובלת על בית המשפט . הם מפרטים במסמך את מסקנותיהם הרפואיות על מצבו של החולה ואת מלוא ההשלכות של הרשלנות הרפואית על מהלך חייו שקיבלו באופן פתאומי תפנית דרסטית. במקרים רבים מוזמן הרופא גם להעיד במהלך המשפט ולענות על שאלות של עורכי הדין של ההגנה ושל התביעה כדי שבית המשפט יגבש החלטה מושכלת.

תחשיב הנזק הכספי לחולה

הפיצוי הרפואי שאותו דורש החולה בגין הנזקים שנגרמו לו והפכו ברגע אחד את כל חייו, כוללים מכלול של סעיפים רבים. העלויות של הטיפולים הרפואיים, תרופות, עזרה בבית של אח או עובד זר, מכשור רפואי, נסיעות, רמת הכאבים וההתמודדות איתם, נזקים נפשיים והצורך במעבר דירה לדירת קרקע עקב קשיי ניידות. כמו כן, אובדן היכולת להשתכרות ממועד הפגיעה ועד גיל הפנסיה, ככל שהאדם צעיר יותר כך התשלום יהיה גבוה יותר כי נותרו לו שנות עבודה רבות יותר והפסדים כספיים בשל אי קידום בעבודה, אי קבלת העלאה בשכר ובסעיפים רלבנטיים נוספים, על פי המקרה וחומרתו.

היקף הנזק הוא תחשיב של כל העלויות הללו שהחולה כבר שילם בגינן וגם אלו שיהיה על החולה לשלם בעתיד, מדי חודש ועד סוף חייו. אם אדם נפטר, מחשבים את כל ההכנסות שאמור היה לצבור עד סוף חייו, כולל תחשיבי פנסיה עקב הפסקת ההפרשות כיוון שאינו עובד בעקבות הרשלנות הרפואית.

מטרת הפיצוי הכספי היא לאפשר לחולה חיים נורמטיביים ומכובדים עד סוף חייו למרות המקרה, כך שיחיה בנוחות ויוכל לממן את כל העזרה הרפואית אשר הוא זקוק לה, עבור אורח חיים אלמנטרי.

עו״ד רועי סגל

לייעוץ עם עו״ד רועי סגל