תביעות נגד מעסיקים במקרה של תאונת עבודה – עו"ד רועי סגל

תאונות עבודה הנגרמות עקב רשלנותו של המעסיק, גוררות את הנפגע להתנהלות מול המוסד לביטוח לאומי כדי שיכיר בתאונה כתאונת עבודה ולאחר מכן גם לתביעה נגד המעסיק על הנזק המתמשך שנגרם בשל תאונה זו.

המסלול שעובר הנפגע הן מול המוסד לביטוח לאומי והן במערכת המשפטית אינם פשוטים וכוללים שלבים רבים . אך אם אכן הוכח שמדובר ברשלנות של המעסיק, יקבל הנפגע כספים הן מהמוסד לביטוח לאומי והן מחברת הביטוח שמבטחת את העסק שבו עבד הנפגע תוך הפעלת סעיף חבות מעבידים הקיימת בה.

תביעה מול המוסד לביטוח לאומי

במסלול זה יש להוכיח שהנזק שנגרם לנפגע הוא בשל פעולה מסוימת שקרתה במקום העבודה עקב רשלנות של המעסיק. הן אם מדובר במקרה חד פעמי והן אם מדובר בנזק מתמשך כמו לדוגמה אדם שסחב כל יום משאות במשקלים כבדים במיוחד והן גרמו לו לנזק בלתי הפיך בגבו.

התהליך מול המוסד לביטוח לאומי כולל קבלת דמי פגיעה, בקשה להכרה בנכות והגעה לוועדות רפואיות כדי לקבוע את אחוז הנכות לכל מקרה.

על פי התוצאות הללו, יקבע המוסד אם הנפגע יקבל דמי פגיעה עבור התאונה ואם הוא זכאי לאחוזי נכות ומה יהיה שיעורם, הקביעה תגדיר גם אם מדובר בנכות זמנית או קבועה. מכלול ההחלטות יובילו להחלטה אם הנפגע זכאי לקבל קצבת נכות ומה יהיה גובהה.

אם שיעור הנכות הוא בין 9% ועד % 19.99 – זכאי הנפגע לקבל מענק חד פעמי. אם מדובר בשיעור נכות גבוה יותר, זכאי הנפגע לקצבה חודשית על פי אחוז הנכות.

מומלץ לשכור את שירותיו של עורך דין מתחילת ההתנהלות במקרה זה לאור מקצועיותו, הידע והניסיון הרב שלו . יתרון נוסף הוא העובדה שהוועדות הרפואיות מאפשרות לעורך דין לייצג את הנפגע בתוך דיוני הוועדה. זהו נושא אקוטי כי כל אדם שלא מכיר את המעמד מתרגש, מתבלבל ובסופו של דבר עלול לא לומר את הדברים החשובים ביותר שיכריעו את הכף. עורך הדין הוא הגיבוי והוא זה שמנתב את הדרך כדי שהנפגע יקבל את ההכרה המקסימלית .

בסיום התהליך, אפשר להתחיל לטפל בתביעה השנייה. הסיבה לכך היא שאין כפל תשלום. אם בית המשפט יקבע כי הנפגע זכאי לפיצוי כספי, מתוך הסכום הכללי שייקבע, יקוזזו הכספים שקיבל כבר מהמוסד לביטוח לאומי.

תביעה על פי דיני נזיקין מול חברת הביטוח של המעסיק

עורך הדין של הנפגע מגיש תביעה מפורטת על המקרה. התביעה כוללת את השתלשלות העניינים, מה מהות ההתרשלות של המעביד ומהו הנזק שנגרם לעובד.

יצורף מידע רלבנטי לגבי הבדיקות הרפואיות שבוצעו ותוצאותיהן, ההשלכות של המקרה על חייו של הנפגע, ההוצאות הרבות שנגרמו לו עקב כך כמו לדוגמה העסקת עובד זר, נסיעות, עלויות של טיפולים רפואיים ועוד.

עורך הדין יפרט מה מצבו הבריאותי של העובד כעת, אם חזר לעבודה, איבד את כושר ההשתכרות, או עובד במשרה חלקית ומה מכלול כל הנזקים שנגרמו לו כולל אי קידום במקום העבודה, אי קבלת שכר גבוה יותר ועוד.

בית המשפט בודק את מלוא הנתונים ונעזר במידת הצורך גם במומחים מטעמו בתחומים הספציפיים שיאירו נושאים מסוימים מתוך הפרשה כולה. חברת הביטוח עושה כל מאמץ כדי לא לשלם כספים כלל או לשלם את הסכום המינימלי ביותר.

 

בסופו של דבר מחליט בית המשפט אם אכן הנזק נגרם בשל התרשלות של המעביד, מהי שיטת החישוב על פיה חושב הפיצוי הכספי או שבית המשפט מחליט לא לאשר לעובד כל פיצוי. כאמור אם ייקבע תשלום תישא בו חברת הביטוח של המעסיק, בקיזוז הכספים שקיבל העובד בעבר מהמוסד לביטוח לאומי.

הפעלת ביטוח תאונות אישיות

אדם שיש ברשותו פוליסת תאונות אישיות או כמה פוליסות כאלו, יכול להפעיל אותן ולקבל פיצוי מכל חברות הביטוח הללו בגין הנזק שנגרם לו.

עו״ד רועי סגל

לייעוץ עם עו״ד רועי סגל