תפקידו של עורך הדין הפלילי

תפקידו של עורך דין פלילי הוא להגן על אזרחים שעברו לכאורה על החוק. אזרחים אשר לטענת המשטרה ביצעו פעולות לא חוקיות, הם נעצרו כחשודים בביצוע מעשה מסוים, נערכת נגדם חקירה ואם יוכח שאכן ביצעו את המעשה לדעת המשטרה, יוגש נגדם כתב אישום.
כשאדם מגיע לסיטואציה כזו, עליו לשכור עורך דין פלילי באופן מידי. אם ביצע את המעשה ולבטח אם זו הטלת אשמה בגין פעולה שלא ביצע.
עורך דין פלילי מייצג אזרחים שנקלעו לצרה כיוון שהוגש נגדם כתב אישום על לא אשמה בכפיהם, או אזרחים שאכן ביצעו פעולות אסורות על פי החוק והם זקוקים להכוונה ולליווי משפטי כדי שלא יעשו טעויות שיעלו להם בעונשים חמורים, בקנסות בתקופות מאסר ארוכות ובהשלכות ארוכות טווח על חייהם בעתיד.
תחומי העיסוק של עורך דין פלילי
מחיקת רישום פלילי (הרשעות), מחיקת כתב אישום פלילי, מחיקת רישום משטרתי, עבירות רכוש, שוד/שוד מזויין, התפרצות לדירה ולרכב, הונאה בכרטיס אשראי, הסגת גבול, קבלת דבר במרמה, עבירות סמים, סחר בסמים, ייבוא סמים, החזקת סמים, הדחת קטין לשימוש בסמים, גידול סם, אלימות במשפחה, פציעה וחבלה חמורה, עבירות אלימות, תקיפת עובד ציבור, עבירות מין , זנות , מעשי הונאה , הפצת תמונות עירום באמצעות הטלפון הסלולרי, שיימינג. ובסיטואציות נוספות על פי צורך.
מי זקוק לשירותיו של עורך דין פלילי
כל אדם שנחקר על ידי המשטרה חייב לשכור את שירותיו של עורך דין כדי שישמע מפיו של הנאשם לכאורה את מלוא המידע ובמקביל את חוות הדעת ואת ההחלטות של המשטרה. על פי הסיטואציה ומתוך הניסיון רב השנים של עורך הדין הוא ייעץ וימליץ ללקוח על דרכי הפעולה הנכונות שיש לבצע לדעתו, כדי לצאת מהסבך שאליו הוא נקלע, הן אם הוא אשם והן אם לא ביצע כל עבירה.
איך לבחור עורך דין פלילי
ייחודו של עורך דין פלילי הוא הידע העצום הקיים אצלו בתיקים סבוכים ומורכבים. הוא מודע מצד אחד לסדר ההתנהלות של המשטרה, וכך הוא צופה מה יהיו המהלכים הבאים שלהם בכל תיק ומצד שני יש לו רקורד של הופעות בבתי משפט ברחבי הארץ, הוא יודע היטב מהו הלך הרוח של השופטים השונים ובנוסף לכך הוא מתעדכן מדי יום בפסיקות שהתקבלו במשפטים שונים. כל פסיקה היא אפשרות לתקדים במשפטים אחרים ובמיוחד במשפט שעליו לנהל לטובת לקוח זה או אחר במקרה דומה.
עורך הדין הפלילי מכיר היטב את הלקוח שלו, הוא גם איש הסוד שלו בתחומים רבים הן אלה הקשורים למשפט והן בעניינים אישיים שונים, לאור המהפך שחל בחייו עם קבלת כתב האישום . לאור ניסיונו העשיר הוא מתווה את הדרך בחשיבה אסטרטגית, צעד אחר צעד עד ההגעה למטרה הנכספת.
קיומו של כתב אישום פלילי הורס חיים של אדם חף מפשע, לפחות 17 שנה קדימה ולאור זאת יעשה עורך הדין הפלילי כל שאפשרי כדי לבטל את כתב האישום ולסגור את התיק טרם הגת כתב האישום.
טעות של רגע יכולה להתברר כטעות חייו של האזרח ולאור זאת יעמוד עורך הדין מול בית המשפט עם הוכחות על אישיותו של האדם וידבר על ליבם כי מדובר באדם נורמטיבי שביצע טעות חד פעמית וזאת לא צורת ההתנהגות הרגילה שלו.
מטרתו של עורך דין פלילי הוא שהלקוח שלו שביצע עבירה יקבל עונש מופחת ככל שאפשר. הוא ילווה אותו בכל המהלכים תוך שימוש בכל ההוכחות האפשרויות ובכל התחמושת המילולית הקיימת אצלו כדי להצליח בכך. אם העונש על העבירה הוא תשלום כספי, הוא ישתדל שהסכום יהיה הנמוך ביותר ואם העונש הוא מאסר, הוא ישתדל שמשך המאסר יהיה קצר ככל האפשר.
מעבר לעונש, חלות על אדם שהורשע מגבלות רבות למשך 17 שנים. המגבלות ממשיכות עד תום פרק זמן זה גם אם הנאשם כבר יצא מהכלא.
להלן חלק מהמגבלות

  • לא יוכל לקבל ויזה לכניסה לארה"ב
  • לא יוכל לקבל רישיון לנהיגה ברכב ציבורי
  • לא יוכל לקבל רישיון ולעסוק בתחומים מקצועיים רבים כמו פסיכולוג, רופא, רואה חשבון, מהנדס עו"ד
  • לא יוכל לעבוד במשרדים שבהם יש צורך לקבל רק בעלי סווג בטחוני גבוה, משטרה, שב"ס, מוסד, שרות קבע, לוחמי אש
  • לא יקבל רישיון לנשיאת נשק
  • לא יוכל לגשת למכרזים ממשלתיים ועוד.

חשוב לדעת
עבירות פליליות אינן עניין של מה בכך, אם התחילה חקירה משטרתית והאזרח מבולבל ולא מבין מה קורה, חשוב מאד שלא יעשה טעויות קריטיות ולא ייתן למשטרה גרסה משלו במקרה שקרה ללא נוכחותו של עורך דין ובטח שלא יחתום על שום מסמך. עורך הדין הוא זה שיכוון ויחליט על המשך הדרך בראש צלול ובראייה למרחוק של מה שיתנהל בתיק זה.
על אחת כמה וכמה כשמדובר בהגעה לבית המשפט, חייבים להגיע לדיונים עם עורך דין פלילי כדי לא לומר משהו שטותי שעלול לעלות בכמה שנים נוספות בכלא. עורך הדין יתדרך את הנאשם טרם הדיון, ינחה אותו מה לומר על דוכן העדים ומה לא לומר וזאת כדי להשיג את מטרתם המשותפת בתיק. אמירת משפט שלא במקום עלולה להוות מכת מחץ לנאשם שתנוצל על ידי הצד השני לרעת הנאשם ולא יהיה ממנה דרך חזרה.
לסיכום(,)בכל בעיה פלילית מומלץ לערב עורך דין פליליסט מקצועי שילווה אותך לאורך כל התהליך, מתחילתו ועד סופו.

האם מאמר זה עזר לך?